Skip to main content Skip to search

Jak działamy?

w tym dziale dowiesz się, jak wygląda współpraca z GepardLogistic! A więc:

 1. Załóżmy, że masz przesyłkę dla klienta z Niemiec, jest poniedziałek i wysyłasz ją do nas (na polski adres),
 2. paczka trafia do naszego magazynu w Zgorzelcu we wtorek,
 3. również we wtorek nadajemy przesyłkę już do odbiorcy docelowego w Niemczech,
 4. w środę kurier puka do drzwi Twojego niemieckiego klienta,
 5. cały proces dobiegł końca, wszyscy są szczęśliwi!
sprzedaż na Amazon

Sprzedaż na niemieckim Amazon. Obsługa klienta to podstawa!

Dlaczego tak ważna jest obsługa klienta na niemieckim Amazon? W Gepardzie zawsze to podkreślamy. Jesteśmy na pierwszej linii frontu, prowadząc kompleksową obsługę klienta. Ten tekst, to wynik naszych doświadczeń, które zbieramy każdego dnia, 365 dni w roku.

Czy kogoś, kto na poważnie myśli o ekspansji poza granice kraju, trzeba jeszcze przekonywać, że wejście na Amazon.de ma sens? Jeden z głównych powodów: niemiecki Amazon notuje 62% udziału w obrotach całego rynku naszych zachodnich sąsiadów. Wciąż patrzycie na ten marketplace z obawami? Możecie mieć sporo racji, bo Amazon to bardzo wymagające środowisko. Warto być doskonale przygotowanym. Wierzymy, że ten tekst pomoże rozwiać wasze wątpliwości. Chcemy opowiedzieć o tym, dlaczego obsługa klienta na Amazon jest kluczowa.

Obsługa ciągła – na Amazonie nie ma miejsca na wolne dni w kalendarzu

Obsługa 365 dni w roku. Robimy to za naszych klientów. Nasi pracownicy odpowiadają na wiadomości od klientów Amazon także w soboty, niedziele, święta. Zamówienia weekendowe poczekają z wysyłką do poniedziałkowego poranka, z tym nie ma problemu. Ale komunikacja z klientami musi trwać non stop i żadne oprogramowanie za nas tego nie wykona. Innymi słowy: żaden algorytm, nie jest w stanie zastąpić człowieka w takim stopniu, by poziom komunikacji był zadowalający, dla wymagającego klienta Amazon. Czynnik ludzki wciąż jest tu kluczowy. Wymogi wobec sprzedawców są wysokie, a wyniki mierzone. Jeśli nie spełni się wymagań, a statystyki spadną, grozi nam nawet zamknięcie konta. Wskaźniki, wskaźniki…z nimi trzeba wejść w ścisły związek.

Nie wystarczy, że masz genialny produkt

Opisy na Amazon muszą być idealne i odpowiadać rzeczywistości. Sprawdzamy poprawność językową opisów towarów, ich rzetelność, ponieważ sami je dla naszych klientów tworzymy, tłumaczymy (wystawiamy aukcje na Amazon). Zalecamy rejestrację marki i narzędzia jakie daje Amazon Brand Registry (KLIKNIJ), by opisy i prezentację produktową, podnieść na jeszcze wyższy poziom. To również forma komunikacji z klientem. Od tego właśnie miejsca, w szerokim rozumieniu tego słowa, rozpoczyna się obsługa kupującego.

Prokonsumencka postawa w wersji hard

Klient nasz pan…Tak jak w kabarecie Ani Mru Mru. Od wielu lat trochę walczy się z tym podejściem. Czy aby taki z niego pan i władca? Czy w każdym momencie? Amazon podchodzi dość dosłownie do tej zasady. Klient ma zawsze rację. Tak już przyjęli w Amazonie i kto chce z tym dyskutować, szybko przekona się, że nie warto. 100% zadowolenie klienta to podstawa.

Trzeba uświadomić sobie, że Amazon daje użytkownikom naprawdę wiele przestrzeni do roszczeń i bycia niezadowolonym z transakcji. Z wszystkimi sytuacjami trzeba sobie radzić. Drobny defekt, towar choć trochę niezgodny z opisem, czy nawet przyjazd kuriera, kiedy klienta nie ma w domu. Na nie wszystko mamy realny wpływ, ale będziemy postawieni w sytuacji, kiedy trzeba zareagować. Szybko i sprawnie. Praktycznie wszystkie reklamacje na Amazon są rozstrzygane na rzecz klienta. Jakie to koszty, kiedy dochodzi do reklamacji, czy zwrotów? Lepiej nie mówić. Sprzedawcy, którzy nie posiadają adresu zwrotnego w kraju właściwym dla danego oddziału Amazon, pokrywają koszty zwrotu. Naszym klientom proponujemy adres do zwrotów w Niemczech, co zdecydowanie poprawia ich pozycję. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale też o zwiększenie swojej wiarygodności.

Sama sprzedaż towaru na Amazon to tylko początek

Czego ode was ten wymagający, niekiedy wręcz roszczeniowy klient może oczekiwać? Śpieszymy z odpowiedzią:

Może być niezadowolony z towaru i będzie chciał go zwrócić. Ma na to 30 dni, a koszty zwrotu najczęściej pokrywa sprzedający. Na niemieckim Amazon nosi to wdzięczną nazwę Rücksendeantrag. To najczęściej uruchamiana procedura.

Klienci korzystają też tzw. A-Z Garantie – roszczenie gwarancyjne (również występujące jako konsumencki sąd Amazona). W tym przypadku chodzi już zwykle o klientów, którzy mają większą świadomość i chcą korzystać procedury rozszerzonej (można złośliwie powiedzieć, że wiedzą jak mogą wam zaszkodzić). Wierzymy, że nie będziecie chcieli do takich sytuacji dopuścić: brak kontaktu ze strony sprzedającego, wadliwy towar, bądź towar niezgodny z opisem. Podstawą do roszczenia może być nawet późna dostawa towaru, która przekroczyła 2 dni kalendarzowe. Warto powrócić do sprawy adresu zwrotów na terenie Niemiec. Jego brak, również może dać zielone światło do rozpoczęcia A-Z Garantie. Słowem: nikt nie chce odsyłać towaru poza granice swojej ojczyzny. Odpowiedzią na A-Z Garantie są apelacje, które wykonujemy dla naszych klientów, w celu ostatecznego zakończenia roszczenia.

W pogoni za pięcioma gwiazdkami – opinie na Amazon.de

Klient może wystawić nam negatywną opinię. Feedback będzie widoczny dla innych użytkowników i nasza sprzedaż spadnie. Jak to w życiu: nie zawsze będzie 5 gwiazdek, czasem 3, w skrajnym przypadku nawet mniej. Nie jest tak, że zła recenzja kończy sprawę. Kiedy uważamy, że negatywna opinia jest nieuprawniona, warto poświęcić czas na spokojny kontakt z kupującym. Możemy poszczycić się sukcesami w mediacjach pomiędzy naszym klientem – sprzedającym na Amazon.de, a kupującymi. Wszystko zależy od zasadności negatywa i indywidualnego podejścia do każdego z kupujących. Wyczucie sytuacji, rozpoznanie z kim mamy do czynienia, zmysł dyplomacji, jest kluczem do sukcesu. Ważne jest, by sporne sprawy rozwiązywać od razu i na spokojnie, dopiero w beznadziejnych sytuacjach prosić o interwencję Amazona. Dobry sprzedawca potrafi się dogadać, bez potrzeby ingerencji “wyższych instancji”, choć i taka pomoc bywa potrzebna. Klient może też wystawić złą recenzję na karcie produktu. Z tymi walczy się zazwyczaj znacznie trudniej, szczególnie kiedy są ogólnikowe (np. “towar wadliwy”), ale tu wyjście z kryzysu też jest możliwe.

Bez pogaduszek – w Amazon wszystko musi być na papierze

Kontakt telefoniczny na Amazon jest zabroniony, całą komunikacja z klientem odbywa się poprzez platformę, dzięki temu wszystko jest na papierze, w każdej chwili możemy przedstawić nasze starania w rozwiązaniu sporu. Chodzi o ograniczenie możliwego wpływania na decyzję klientów. Znacznie łatwiej byłoby zadzwonić. Wierzcie nam – nasi pracownicy byliby w tym świetni, ale to niemożliwe. Tego typu praktyki skończyłby się zawieszeniem, zablokowaniem lub ostatecznym usunięciem konta z Amazon. Jesteśmy tu także po to, by was przed tym ostrzegać. Jeśli będziecie działać zgodnie z regulaminem Amazon, chociaż wydaje się on czasami bardzo srogi, możecie spać spokojnie.

Niemiecki Amazon – czy jesteś na to gotowy?

Trzeba zadbać o wszystko: towar bez defektów, dostarczenie towaru na czas (Amazon wymaga wprowadzania numerów listów przewozowych), kontakt z klientem 365 dni w roku (odpowiedź do 24 godzin, a najlepiej od razu)…Do tego papierkologia, jak sprawy VAT – dokumenty muszą się zgadzać.

Służymy pomocą – z pewnością to nie ostatni wpis o niemieckim Amazonie. Wciąż się uczymy – trzymamy rękę na pulsie, byś wiedział o wszystkich aktualnościach, kiedy do nas dołączysz. Nie straszymy – przedstawiamy realne wymagania i proponujemy profesjonalne wsparcie. Jesteśmy “reprezentantami” naszych klientów na Amazon.de (czy eBay.de) i dbamy o ich biznesy, jak o własne. I piszemy to z dumą.

Read more
Amazon Brand Registry

Amazon Brand Registry. Wszystko, co musicie wiedzieć o ochronie swojej marki na Amazon

Program ten chroni Twoją markę przed działaniem nieuczciwej konkurencji, ale także wspiera sprzedaż. A więc nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też wyższa konwersja. To co sprzedawcy lubią najbardziej!

Amazon Brand Registry. Jesteśmy pewni, że gdzieś już słyszeliście tę nazwę. Co raz częściej przedsiębiorcy, marketingowcy, mniejsi i więksi sprzedawcy, dyskutują o zaletach tego rozwiązania na Amazon. Zastanawialiście się może nad sensem rejestrowania własnego znaku towarowego? A może to właśnie informacja o takim programie na Amazon, sprawiła, że zaczęliście na poważnie myśleć, o korzyściach z tego płynących? Jest ich wiele. W tym wpisie szerzej przedstawiamy Amazon Brand Registry.

Co to właściwie jest Amazon Brand Registry?

To program stworzony dla właścicieli marek produktowych (znaków towarowych), dzięki któremu mogą oni zarejestrować swoją markę na Amazon, w sposób akceptowany przez tę platformę. Ale to nie wszystko. Dzięki temu zyskujemy szereg narzędzi do ochrony i promowania naszej marki, włącznie z lepszą widocznością naszych ofert.

Do programu Amazon Brand Registry mogą przystąpić, tylko ci sprzedawcy, którzy zarejestrowali swój znak towarowy. Nie można do programu wprowadzić marki, która nie jest formalnie chroniona. WAŻNE: marki zarejestrowane w Urzędzie Patentowym RP, nie zostaną zakwalifikowane do programu Amazon Brand Registry. Dostąpią tego tylko marki zgłoszone do European Union Intellectual Property Office (EUIPO).

Rejestrujemy markę, a następnie zastrzegamy ją w Amazon, a konkretnie przedstawiamy numer rejestracji marki. Operacji dokonujemy z poziomu panelu Amazon Seller Central w języku angielskim lub niemieckim. Nasza rada: jeśli do konta głównego przypisane są inne konta np. dla pracowników firmy, warto rejestrację zainicjować z konta głównego, by nie wpaść w pułapkę późniejszych upoważnień do przeprowadzenia procedury.

Co zyskuję dzięki Amazon Brand Registry?

Dobre pytanie. Korzyści jest wiele, wybraliśmy dla Was te najważniejsze.

 • chronisz swoją markę, możesz w łatwy sposób zgłosić naruszenia i nieuczciwą konkurencję, a także filtrować potencjalne naruszenia po nazwie produktu, numerze produktu, adresie URL, czy nawet zdjęciach.
 • korzystasz z pomocy specjalnego zespołu Amazon, do walki naruszeniami prawa – czas oczekiwania na rozpatrzenie skargi to teraz zaledwie kilka godzin.
 • w końcu masz bezpośredni wpływ na stronę swojego produktu, jego tytuł, opis, zdjęcia prezentujące produkt – ci, którzy cierpieli z powodu ograniczeń, w końcu rozwiną skrzydła przy prezentowaniu swojego portfolio, będą też mogli korzystać z innego formatu reklam
 • pozostańmy przy kwestiach wizualnych: Amazon dla właścicieli marek udostępnia kolejny program – Enhanced Brand Content, gdzie można już naprawdę wiele zmienić w ofertach produktów, dodać filmy, grafiki, słowem podnieść atrakcyjność swojej oferty, na zupełnie inny poziom.
 • dzięki programowi Early Reviewer Amazon zachęci kupujących do wystawiania opinii na temat twoich produktów, w zamian oferując karty podarunkowe – im więcej (pozytywnych) opinii, tym lepiej
 • algorytm Amazon inaczej podchodzi do właścicieli marki przy “zdobywaniu” Buy Boxa – szczególnie, kiedy ten sam produkt proponuje więcej sprzedawców – cieszysz się po prostu większym zaufaniem platformy.

Wszystkie te czynniki mogą diametralnie zmienić Twoją sprzedaż na Amazonie. Większa sprzedaż to też większe wyzwania logistyczne. I tu pojawia się Gepard Logistic.

Co możemy dla Was zrobić?

Na koniec zawsze o to pytamy…

Jeśli mowa o rejestracji marki, chętnie przekierujemy Was do sprawdzonych kancelarii, z którymi współpracujemy. Poprzez uczestnictwo w programie Amazon Brand Registry, możecie znacząco poprawić swoją sprzedaż. Jesteśmy idealnym partnerem do realizacji modelu FBM – Fulfillment by Merchant. Z nami nie musisz zdawać się na łaskę i niełaskę Amazon. Możesz wziąć sprawy w swoje ręce i wysyłać swoje produkty z naszego magazynu w Zgorzelcu, usytuowanego na granicy z Niemcami. Z dumą zawsze podkreślamy, że realizujemy też wymagające, choć dające wiele satysfakcji, wysyłki Amazon Prime.

Jeśli obawiasz się, że przy FBM musisz zadbać również o obsługę klienta w języku obcym, trafiłeś w dobre miejsce. Prowadzimy pełną obsługę klienta w języku niemieckim. Zwroty, reklamacje, codzienny kontakt z klientami Amazon (czy eBay), nawet w weekendy i święta, tłumaczenia i wystawianie aukcji – wszystko to oferujemy w ramach naszych usług.

Zadbaj o swoją markę już dziś i razem z nami podbij Amazon.

Read more
Dlaczego warto skorzystać z rozwoju e-commerce w Czechach

Czeski rynek e-commerce rośnie najszybciej w Europie

Kolejny powód, by przemyśleć ekspansję swojego biznesu i podbić rynek południowych sąsiadów razem z nami.

Informacje te płyną w świat dzięki raportowi 2019 Global Payments Trend Report. Oczekuje się, że wzrost w Czechach utrzyma się mniej więcej na 16%. Na drugim miejscu są Włochy (14%), Hiszpania (13,5%) i Norwegia (13%). Czesi pokochali też kupowanie przez smartfony, z 54% utrzymują się nawet przez Wielką Brytanią (51%).

Czesi są też europejskim liderem jeśli chodzi o liczbę e-shopów, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Ich liczba wzrosła do 40 100 i wciąż rośnie. Na czeskim rynku dominują lokalni gracze, a jedynym podmiotem zagranicznym wśród pierwszej 5-ce jest chiński AliExpress.

Skąd tak wielka ilość rodzimych sklepów internetowych?

Republika Czeska ma uprzywilejowaną pozycję w dziedzinie handlu elektronicznego w całej Europie. Przyczynia się do tego kilka czynników. Przede wszystkim prowadzenie sklepu internetowego to stosunkowo łatwa branża, w której prawie każdy może prowadzić działalność bez dużej wiedzy i potrzeby większych inwestycji. Jest to również jeden z powodów, dla którego liczba sprzedawców internetowych rośnie tutaj tak szybko. Wiele osób zakłada sklep internetowy równolegle ze swoją pracą, mając nadzieję, że dzięki temu się uniezależnią.

Miroslav Uďan, Shoptet dla tyinternety.cz

Można powiedzieć, że Czesi wciąż kupują dość “budżetowo”. Wystarczy spojrzeć na średnią wartość koszyka. 737 euro rocznie może wyglądać blado, w porównaniu z ponad 2.5 tys. euro europejskiej średniej. Czesi mogą być jednak dumni z organizacji swojego rynku e-commerce.

Jeśli dodać szeroką gamę opcji płatności, Czesi są dobrze zmotywowani do zakupów online, co pomaga w rozwoju branży. W końcu, jeśli połączysz pocztę, wszystkie oddziały
Zásilkovna i Uloženka, w tym różnie wyspecjalizowane skrzynki na przesyłki, szczególnie w Pradze, z przesadą można powiedzieć, że na każdej ulicy jest jeden punkt wydawania przesyłek. Jeśli Ci to nie odpowiada, możesz dodatkowo zapłacić za dostawę do domu.

Miroslav Uďan, Shoptet dla tyinternety.cz

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o czeskim rynku e-commerce tu najnowszy raport w całości. Także i my chętnie odpowiemy na wszystkie pytania związane z wejściem na czeski rynek. Nie zwlekajcie i wykorzystajcie sprzyjające warunki dla swojego biznesu. Ahoj!

Read more
E-commerce w Polsce w 2019

E-commerce w Polsce. Właśnie pojawił się najnowszy raport Gemius

Warto zapoznać się z najnowszymi wynikami badań Gemius “E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska”. 200-stronicowy raport jest dostępny za darmo. Co z niego wynika?

Polacy kupują coraz więcej.

W 2019 jest to 62% internautów, w porównaniu z rokiem poprzednim zanotowano wzrost aż o 6%. Wciąż większym zaufaniem cieszą się rodzime e-shopy. Aż 60% internautów dokonuje zakupu w polskich sklepach, 26% zdecydowało się zaufać zagranicznym e-sklepom. Kieruje nami przede wszystkim możliwość zakupu w każdym momencie.

Seniorzy nauczyli się e-zakupów

Badanie pokazuje, że 1/4 klienteli e-commerce w Polsce to użytkownicy 50+ (wielu z nich pewnie poczułoby się urażonych określeniem “senior”, ale tak właśnie określono granicę podziału wiekowego). Zaufanie i wiedza jak kupować on-line wśród tej grupy zwiększa się z każdym rokiem, seniorzy notują skok o 14 punktów procentowych, w stosunku do roku 2018. Ciekawe, jak na te zmiany zareagują dostawcy sklepów internetowych i sami sprzedawcy. Dla tej kategorii wiekowej, projektowanie UX różni się przecież, w porównaniu z wymaganiami millienialsów.

Smartfon goni laptop

Najchętniej zakupów on-line dokonujemy na laptopie (74%).
Rośnie sprzedaż przez kanały mobilne – na smartfonach kupuje już 61% osób. Polacy cieszą się większym wyborem, niż w tradycyjnych sklepach. Zwracają uwagę, że kupowanie on-line stało się łatwiejsze, wygodniejsze i daje większą elastyczność.

Sprawdźcie szczegółowe dane, ściągając badanie Gemius “E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska”. Znajdziecie je pod tym adresem:

https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/raport-e-commerce.html

Warto zapoznać się z najnowszymi trendami, poprawić swoje notowania na polskim rynku, by stworzyć sobie jeszcze lepszą pozycje do ekspansji na zagraniczne rynki.

Read more
eBay.de czy warto tam sprzedawać

20 lat niemieckiego eBay

eBay.de obchodzi 20 urodziny. Jest co świętować? Co osiągnął przez ten czas i co wy możecie zyskać?

Czas świętowania, to również czas na podsumowanie. Oglądnięcie się za plecy, by ocenić rozwój i raz jeszcze przeanalizować drogę, którą się przeszło. Tak jest również w przypadku eBay.de – niemieckiej wersji największego serwisu aukcyjnego na świecie.

Było lato 1999 roku, kiedy eBay przejął niemiecką platformę alando.de i tak rozpoczął historię sprzedaży on-line w Niemczech.

Jako jeden z pierwszych pionierów, eBay ukształtował handel online w Niemczech w ciągu ostatnich 20 lat, tworząc zupełnie nowy sposób łączenia się przez granice, oraz podejście do kupowania i sprzedawania rzeczy

www.ebayinc.com

mówi Eben Sermon, szef niemieckiego serwisu eBay.

Czas na ocenę 20 lat

Jednym z głównych kamieni milowych w rozwoju eBay.de było wprowadzenie formatu ceny ustalonej, co nastąpiło już w 2001. Obecnie 89% obrotu w serwisie eBay odbywa się poprzez sprzedaż o stałej cenie. Ale to nie był koniec zmian.

eBay.de był jednym z pierwszych serwisów aukcyjnych, który wprowadził zakupy poprzez aplikację, czy ogłoszenia dla użytkowników. Pozycję lidera zmian, odzwierciedlają statystki. 18 milionów aktywnych nabywców w 2018 roku. Ponad 3,3 mln aktywnych sprzedawców to mieszanka sprzedawców prywatnych, detalicznych oraz marek różnej wielkości. W ciągu ostatnich 20 lat eBay.de sprzedał ponad 3,2 miliarda przedmiotów. Są tacy, którzy te pierwsze 20 lat będą wspominać z łezką w oku. W 2018 roku ponad 1000 sprzedawców na eBay.de, osiągnęło sprzedaż przekraczającą 1 milion euro lub więcej, przy czym 41 z nich sprzedawało aktywnie już w 1999 roku.

Niemcy spędzają 42% swojego czasu, przeznaczanego na zakupy on-line, właśnie na eBay.de.

OC & C, 2017

Idzie młodość i kolejne zmiany

W ciągu ostatnich 12 miesięcy eBay wprowadził szereg nowych inicjatyw, mających na celu uczynienie zakupów bardziej wygodnymi i inspirującymi dla użytkowników. Obejmują one nowe wyszukiwanie obrazów, a także platformę handlową Catch, zaprojektowaną specjalnie dla młodych użytkowników, tzw. Young Value Shoppers. Catch powstał po to, by zaprezentować modne produkty w najlepszych cenach, poprzez ciekawe doznania wizualne. Platforma jest oddzielona od samego serwisu, ale korzysta z jego najlepszych doświadczeń. Łączy różnorodne artykuły, w modne sekcje tematyczne, które inspirują, zapraszają i zachęcają młodych klientów do powrotu. Uzupełniająca platforma dla eBay prezentuje się bardzo świeżo – sprawdźcie sami: https://catch.app/ W tym aspekcie eBay.de zdecydowanie nie wygląda jak “dinozaur e-commerce”.

Nowością jest też wprowadzenie usług logistycznych eBay Fulfillment, która umożliwia sprzedawcom dostawy już następnego dnia, dla zamówień które wpłynęły przed godziną 18:00. Ponadto nowa strefa zakupów eBay EveryDay umożliwia bezpłatną wysyłkę i szybką dostawę produktów codziennego użytku.

Te wszystkie zmiany, wprowadzane specjalnie na zbliżającą się 20-rocznicę, są ważne także dla was. O tym, że realizujemy wysyłki do Niemiec, mogliście już usłyszeć. Przypominamy jednak, że na tym nasze usługi się nie kończą.

Jeszcze nie sprzedajecie na niemieckim eBay?

Może najwyższy czas, by wejść na niemiecki rynek, właśnie poprzez sprzedaż na eBay. ​​Sektor e-commerce w Niemczech wzrośnie w tym roku o 10,5 proc., na koniec 2019 roku będzie wart 71,94 mld euro. Warto więc rozważyć zrównoważoną ekspansję na rynek naszych zachodnich sąsiadów.

Nasi pracownicy założą dla Ciebie konto na eBay.de, a jeśli już takie posiadasz i prowadzisz sprzedaż – dokonają audytu i wskażą kierunki rozwoju. U nas nie tłumaczymy z Google translatorem. Pracownicy Gepard Logistic, zajmujący się niemieckim rynkiem, naprawdę znają język niemiecki. Przetłumaczą wszystkie opisy produktów, które zamierzasz sprzedawać. Wystawią aukcję. Znają regulamin i wcześniej wiedzą o wszystkich zbliżających się zmianach.

Kluczowy jest szybki i bezproblemowy kontakt zarówno z klientami, jak i obsługą eBay.de – to bardzo wymagające środowisko, w którym ciężko sobie poradzić bez doświadczenia i znajomości języka. eBay.de wymaga od niedawna posiadania German Tax Certificate. By go otrzymać, należy być zarejestrowanym podatnikiem w Niemczech oraz posiadać tzw. Steuernummer. Ważne zmiany wprowadziła ustawa o opakowania, tzw. VerpackG. 

Zdajemy sobie sprawę, że to właśnie kwestie formalne i bariera językowa, może być na początku najbardziej odstraszającym czynnikiem. Ale właśnie dla takich klientów działamy. Początki nie muszą kojarzyć się ze stratą czasu i pieniędzy. Najpierw pieczołowicie przygotowujemy ekspansję na niemiecki rynek, aktywnie wspieramy sprzedaż, a potem szybko i skutecznie wysyłamy wasze towary do klienta końcowego. To może być wyjątkowy rok – nie tylko jeśli chodzi o 20 urodziny eBay.de. To może być rok, w którym zaczniecie sprzedawać na niemieckim rynku.

 

Read more
Święta w Czechach i Niemczech

Dni wolne od pracy w Niemczech i Czechach w 2019 roku

Dowiedz się kiedy Niemcy i Czesi odpoczywają, a Twoje paczki czekają na doręczenie.

Usytuowani na pograniczu polsko-niemiecko-czeskim zdążyliśmy się już przyzwyczaić do odmienności w świętach i dniach wolnych od pracy, po wszystkich stronach granicy. Ale nasi obecni i przyszli klienci nie muszą rozumieć tej specyfiki. Warto dowiedzieć się więcej na temat dni wolnych od pracy w Niemczech i Czechach, w 2019 roku.

Specyfika Niemiec

Sprawa Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy jest oczywista. Ale istnieje wiele wydarzeń historycznych, wielkich dni w historii obydwu narodów, które wprowadzają istotne różnice. Dodatkowym czynnikiem komplikującym sprawę, jest fakt, że Niemcy to republika federalna. Tu dni wolne od pracy, mogą dotyczyć poszczególnych landów, a nie całego kraju. Jeśli wysyłacie paczki do Saksonii, 20 listopada, w Dzień pokuty i modlitwy, obchodzony przez Kościoły ewangelickie, nie dotrą one do waszych klientów na terenie tego landu. Jest to bowiem dzień wolny od pracy, tradycyjnie poświęcony na zadumę. Ale to tylko jeden z przykładów.

Ciekawa jest sytuacja z Zielonymi Świątkami (Pfingsten). Niemcy, tak jak kilka innych narodów w Europie, mają wolny poniedziałek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Co ciekawe do 1951 roku, był to dzień wolny od pracy także w Polsce. Można Niemcom pozazdrościć czegoś na kształt “drugiej Wielkanocy”. Jest to święto ogólnokrajowe. Niemcy świętują także Boże Ciało, czy Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (tylko w niektórych landach). W protestanckich landach świętowany jest Dzień Reformacji – 31 października. Dzień Zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Einheit) – 3 października, to już oczywiście święto ogólnokrajowe.

Czesi też mogą liczyć na długi weekend

Południowi sąsiedzi również lubią świętować. Tu już nie ma problemu ze zrozumieniem lokalnej specyfiki. Święta dotyczą całego kraju. W Czechach można znaleźć wiele ciekawych dni wolnych od pracy. Nie pracuje się już w Wielki Piątek. Zmiana nastąpiła kilka lat temu, co Polaków stereotypowo postrzegających Czechów jako zupełnie niewierzących, może zdziwić. Czesi, w przeciwieństwie do Polaków, świętują zakończenie wojny. Dzień Zwycięstwa przypada oczywiście na 8 maja.

Na przedłużenie weekendu Czesi mogą liczyć w lipcu, kiedy przychodzą dwa dni wolne po sobie: 5 lipca święto św. Cyryla i Metodego, którzy Słowianom przynieśli chrześcijaństwo oraz 6 lipca: Dzień spalenia reformatora religijnego Jana Husa.

Na jesieni nie brakuje wielkich rocznic historycznych: 28 września, dla upamiętnienia męczeńskiej śmierci św.Wacława, obchodzi się Dzień czeskiej państwowości. Dokładnie miesiąc później, 28 października, Czesi przypominają sobie odzyskanie niepodległości w 1918 (Dzień powstania samodzielnego państwa czechosłowackiego). W końcu przychodzi 17 listopada – Dzień walki o wolność i demokrację, upamiętniający początek Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku.

Jak widać po obydwu stronach granicy, znajdziemy wiele dni wolnych od pracy. Warto mieć to w pamięci. Poznanie kultury i specyfiki krajów, do których planujemy naszą ekspansję, jest kluczowe. W Gepardzie te aspekty rozumiemy i chętnie tłumaczymy je naszym klientom. Oto pełne zestawienie dni wolnych od pracy w Niemczech i Czechach, w roku 2019…

Czechy

1 stycznia 2019 – Dzień odnowienia niepodległego państwa czeskiego

19 kwietnia 2019 – Wielki Piątek

22 kwietnia 2019 – Poniedziałek Wielkanocny

1 maja 2019 – Święto Pracy

8 maja 2019 – Dzień Zwycięstwa

5 lipca 2019 – Dzień słowiańskich apostołów Cyryla i Metodego

6 lipca 2019 – Dzień spalenia mistrza Jana Husa

28 września 2019 – Dzień czeskiej państwowości

28 października 2019 – Dzień powstania Czechosłowacji

17 listopada 2019 – Dzień walki za wolność i demokrację

24 grudnia 2019 – Wigilia Bożego Narodzenia

25 grudnia 2019 – Boże Narodzenie

26 grudnia 2019 – Święto św. Szczepana

Niemcy

1 stycznia 2019 – Nowy Rok

19 kwietnia 2019 – Wielki Piątek

22 kwietnia 2019 – Poniedziałek Wielkanocny

1 maja 2019 – Święto Pracy

30 maja 2019 – Wniebowstąpienie Pańskie

10 czerwca 2019 – Poniedziałek Zielonoświątkowy

3 października 2019 – Dzień Zjednoczenia Niemiec

25-26 grudnia 2019 – I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia

Dnia wolne od pracy w Niemczech w 2019 roku w wybranych landach:

Święto Trzech Króli – Baden-Württemberg, Bayern, Sachsen-Anhalt (6 stycznia)

Boże Ciało – Baden-Württemberg, Bayern, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland (20 czerwca)

Święto Pokoju – Aigsburg, Bawaria (8 sierpnia)

Wniebowzięcie NMP – Saarland (15 sierpnia)

Święto Reformacji – Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Thüringen, Hamburg, Brema (31 października)

Wszystkich Świętych – Baden-Württemberg, Bayern, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland (1 listopada)

Dzień Pokuty i Modlitwy – Sachsen, część Bayern (20 listopada)

Read more
Zmiany na Amazon.de

Bescheinigung F22 – certyfikat podatkowy na niemieckim Amazonie i eBay

Naszym klientom załatwiamy go za darmo!

Ważna wiadomość dla sprzedających na niemieckim Amazonie lub eBay, także dla osób właśnie przygotowujących się do sprzedaży na tym wymagającym rynku.

W związku ze zmianami dotyczącymi niemieckich ustaw podatkowych, każdy sprzedawca powinien dostarczyć Amazonowi i eBay certyfikat podatkowy F22 (German tax certificate). Sprzedawcy, którzy nie dostarczą tego dokumentu do 01.10.2019 roku, nie będą mogli sprzedawać na Amazonie oraz prowadzić jakiejkolwiek innej sprzedaży internetowej do Niemiec.

Kiedy muszę zarejestrować się do VAT w Niemczech?

Aby ubiegać się o certyfikat podatkowy (F22) w Niemczech, powinni Państwo posiadać ważny numer identyfikacji podatkowej. Obowiązek rejestracji niemieckiego numeru podatkowego, następuje gdy (§ 22f UStG):

 • Wysyłają Państwo towary do odbiorców indywidualnych w Niemczech z innego kraju UE, do którego towary są najpierw dostarczane lub są w nim magazynowane. Dotyczy to łącznych obrotów w Niemczech rzędu 100 000 euro rocznie, we wszystkich kanałach sprzedaży
 • Sprzedaja Państwo towary magazynowane w Niemczech lub wysyłane z Niemiec
 • Wysyłają Państwo towary do niemieckich klientów z krajów poza Unią Europejską oraz są Państwo (bądź też przewoźnik w Państwa imieniu) importerem towarów.

Aby ubiegać się o zaświadczenie, potwierdzające rejestrację podatkową sprzedawcy, należy złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu skarbowego w Niemczech. Dla wszystkich klientów Geparda sprzedających do Niemiec, zaświadczenie Bescheinigung F22 zdobędziemy za darmo!

Oczywiście służymy radą także w innych sprawach, dotyczących sprzedaży na rynku niemieckim. W czym Gepard może pomóc przy ekspansji do Niemiec? Napisaliśmy już o tym TU.

Agnieszka, zajmująca się rynkiem niemieckim, chętnie odpowie na wszystkie pytania.

info@gepardlogistic.com

(+48) 75 612 40 21

Z nami będziecie Państwo zawsze dobrze poinformowani o zbliżających się zmianach, oszczędzi to nie tylko czas, ale także nerwy i pieniądze.

Read more
ekspansja na rumuński rynek gepard logistic

Ekspansja do Rumunii z Gepardem

Z czym Wam się kojarzy Rumunia? Pewnie z Drakulą, Karpatami, rytmami eurodance w stylu ” Mai-ia-hii, Mai-ia-huu”…ale dlaczego nie z bardzo szybkim internetem i świetnie rozwijającym się sektorem e-commerce?

Dla wielu Polaków Rumunia wciąż jest krajem zacofanym. Tym czasem po osiągnięciu blisko 9% wzrostu PKB w 2017 (w ostatnim kwartale), obawiano się nawet, że najgwałtowniej rozwijająca się gospodarka Unii Europejskiej, “przegrzeje się”. Co stoi za sukcesami rumuńskiej ekonomiki w ostatnich latach? Rząd obniżył podatki (stawka VAT 19%, PIT 10%), uwolnił przedsiębiorców od biurokracji. Kwota wolna od podatku to równowartość 23 tys. złotych. Rumunia tygrysem Europy?

Realna polityka górą

Ciekawie rozwój Rumunii komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców:

Rumuński przykład pokazuje, że decyduje realna gospodarka, a nie fantasmagorie poparte kwiecistymi oracjami o start upach, innowacyjnościach i innych humbugach.

Rumunia gra swoją grę w Europie i rośnie w siłę. To samo można powiedzieć o sektorze e-commerce. Poziom życia mieszkańców Bukaresztu, nie różni się znacząco, od poziomu życia obywateli Warszawy. Powtórzmy to jeszcze raz, bo nad Wisłą opinia ta wciąż może stanowić zaskoczenie: Rumunia nie jest biednym krajem i warto zainteresować się nim od strony biznesowej.

Zakupy przez Internet szybki jak strzała

Dlaczego więc Rumuni mieliby nie korzystać z dobrodziejstw zakupów w sieci? Robią to, a analiza ich zachowań, może być dla polskich sprzedawców bardzo zachęcająca. Konsumenci mają pieniądze i wiedzę, gdzie znaleźć produkty, które ich interesują. Gemius Polska już w 2017 roku donosił:

blisko 60 proc. rumuńskich internautów korzysta z serwisów e-commerce.

Gemius Polska

Ponieważ rodzimych sklepów wciąż jest relatywnie mało, Rumuni od lat korzystają z zagranicznych e-shopów. Przyzwyczaili się i nie boją się kupować u “obcych”. Potwierdzają to analizy płatności kartami płatniczymi. Ponadto Rumuni znają języki obce, nie tylko angielski. To ułatwia “szperanie” na obcojęzycznych witrynach. W 2018 roku było blisko 14 mln aktywnych użytkowników Internetu, przy populacji 19.6 mln…daje to 70 procent.

Podsumowując, zakupy w sieci stały się czymś naturalnym, także dzięki dostępowi do szerokopasmowego Internetu. To wciąż pewnie dla wielu Polaków informacje wręcz niewiarygodne, ale

Rumunia jest na piątym miejscu na świecie pod względem szybkości połączenia z Internetem , według bloomberg.com. Średnia prędkość Rumunii wynosi 37,4 MB / sekundę, co zbliża się do 4 miejsca zajmowanego przez Łotwę (37,5 MB / s).


anymedia.ro

Wciąż myślicie, że Rumunia jest zacofana?

Chłonny rynek, na co więc czekać?

O tym, że w Rumunii można osiągnąć sukces, niech świadczy chociażby ekspansja polskiego producenta napojów Maspex. Na początku roku zainwestowali 10.5 mln euro w magazyny, położone w północnej Rumunii. Ale rozwój rumuńskiej gospodarki, to szansa także dla mniejszych graczy.

Najpopularniejszą witryną na rumuńskiej scenie e-commerce jest Emag.ro, daleko za nim jest Alibaba.com. Według rankingu Similarweb, w 2018 roku Emag był 6 najpopularniejszą witryną internetową w Rumunii, po google.ro, youtube, facebooku, google.com i yahoo. Emag zaczynał od sprzedaży sprzętu komputerowego, teraz to marketplace oferujący w zasadzie wszystko. Jako część imperium Naspers, sukcesywnie rozszerzał działalność, na Bułgarię, potem na Węgry. Od kilku lat jest też w Polsce.

Szymon Ziemba, bardziej znany jako Rekin Finansów, na swoim blogu ciekawie opisuje rumuńskie realia, a także tłumaczy, dlaczego wyemigrował do Rumunii. Nie chodziło tylko o czyste powietrze i niskie podatki:

To co mnie bardzo zdziwiło to mała konkurencja w wielu branżach w Rumunii. Marże na wielu, nawet niewyszukanych produktach są tutaj wysokie. Przykładowo emag.ro to najpopularniejszy sklep internetowy, głównie z elektroniką – drożyzna można rzec. Konkurencja? 2-óch słabszych graczy. W Polsce emag to także jeden z droższych sklepów internetowych. W Rumunii nie ma nawet odpowiednika naszego allegro. Każdy wytrawny przedsiębiorca szybko dostrzeże tutaj okazje na biznes.

Rekin Finansów

Dostrzegacie je już? To może jeszcze jeden argument:

z analiz prowadzonych np. przez GPeC (Gala Premiilor e-Commerce)** wynika, że przyrost liczby kupujących w sieci sięga miliona rocznie i rośnie.

ehandel.com.pl

Przesyłki na Rumunię z Gepard Logistic

Jako odważna i ciekawa świata firma śledzimy trendy i śmiało możemy powiedzieć: Polacy zainteresowali się rumuńskim rynkiem. Wy też możecie skorzystać z szans, które się tam pojawiają, zanim rynek się nasyci i ewoluuje.

Dla nas bramą do Rumunii są Czechy. Naszym klientom proponujemy wysyłki do Rumunii z czeskim kurierem GLS. Wasze produkty docierają do Zgorzelca, a my z pomocą naszych czeskich partnerów, ekspediujemy je dalej. Tak to działa.

Wielu z was może obawiać się o czas dostaw. Spokojnie, geografii i odległości nie przeskoczymy. To jasne, że do Bukaresztu jest dalej, niż do Pragi lub Berlina. Ale w Rumunii Polacy wciąż mogą konkurować ceną. Jeśli np. na takiej platformie jak Emag, ktoś wprowadzi ciekawy i konkurencyjny cenowo produkt, to wcześniej poinformowany klient, jest skłonny poczekać 5-6 dni na przesyłkę. Szczerość jest tu najważniejsza.

Zapytacie o język? Wejście na rumuński Emag, wcale nie musi się wiązać ze znajomością języka rumuńskiego. Emag proponuje zagranicznym e-shopom “opiekunów”.

Sukcesywnie rozwijamy nasze rumuńskie kontakty, nawiązujemy współpracę z polskimi firmami, już działającymi w Rumunii, by ułatwić życie naszym nowym klientom. Szanse są wielkie, trzeba tylko popracować nad dystrybucją – od tego jesteśmy my. Wciąż uczymy się, by jeszcze lepiej rozumieć nowe rynki europejskie, w tym ten buzujący energią – rynek rumuński. Apelujemy o przeskoczenie stereotypów, choć z tym wcale nie jest łatwo. Przytoczyliśmy tu jednak szereg argumentów, które powinny zmienić Wasze patrzenie na Rumunię!

Śmiało pytajcie o naszą rumuńską ofertę – jesteśmy tu dla Was!

Team Geparda

Read more

Targi eHandlu 2019 w Krakowie – relacja Geparda

Na zdjęciu widzicie jeszcze pustą scenę. Cisza przed burzą. O godzinie 10.00 machina ruszyła i nikt nie potrafił jej zatrzymać aż do godziny 17.00…

Na naszym stoisku pierwsi goście pojawili się już 10 minut przed oficjalnym początkiem Targów eHandlu. Było to dla nas bardzo miłe zaskoczenie. Oczekiwaliśmy zainteresowania, wielu rozmów i pytań, ale nie spodziewaliśmy, że networking zaczniemy tak szybko. Dojeżdżając do Expo Kraków w sporych korkach, zdążył nas złapać “krakowski spleen” jak w piosence Maanamu, a tu taki energetyzujący początek. Nasi klienci przychodzą licznie, tłum gęstnieje z każdą minutą, a my możemy rozwijać wszelkie wątpliwości: dlaczego warto z nami planować i realizować ekspansję na Niemcy i Czechy?

Kiedy rozmawia się z tak dużą ilością ciekawych osób, potrzeba nie tylko cukierków na gardło, ale także dobrych haseł. “Jedną nogą w Niemczech, drugą po stronie czeskiej” – tak promowaliśmy położenie Geparda na trójstyku polsko-czesko-niemieckim. Wybór napojów, które serwowaliśmy naszym gościom, tylko to potwierdzał. Piwo na jedną i drugą nóżkę: niemiecki Landskron z Görlitz i czeski Konrad z Vratislavic pod Libercem. Wszystko z naszej okolicy, z regionu, w których Gepard Logisitic operuje codziennie. Nie byliśmy sami – zarówno w promowaniu regionu, jak i w serwowaniu alkoholu, ale z dumą orzeźwialiśmy naszych gości, a innym wystawcom proponowaliśmy piwo na wymianę. Ciekawie zaprezentowała się ekipa z Edrone (pierwszy eCRM dla eCommerce), która na targi uwarzyła własne piwo. Ale oni znani są akurat z zestawiania razem fenomenów pozornie nie do zestawienia, jak “Pizza Piwo Jazz i eHandel” 😉

Nie chodziło przecież tylko o smakowanie piwa…Wysłuchaliśmy wspaniałych historii o sukcesie i dążeniu do niego, także opowieści o trudnościach, czy obawach. Wszystkie staraliśmy się rozwiać. Pojawiło się mnóstwo pytań: dlaczego Czesi tak namiętnie kupują na porównywarkach cenowych? Dlaczego obsługa niemiecka musi być tak szybka i efektywna? W co lepiej inwestować w Czechach – w google ads, czy może optymalizację Heureki? Czy warto porywać się na Amazon Prime?

Można by wymieniać długo. Chcieliśmy przede wszystkim ośmielać tych, którzy jeszcze się wahają z wejściem na sąsiednie rynki i utwierdzać przekonanych, że warto to uczynić z nami. Łączymy w naszej działalności logistykę z obsługą klienta i z wprowadzaniem na nieznane dotąd terytoria. Jesteśmy przekonani, że udało nam się zaprezentować osobiste podejście do każdego potencjalnego partnera. Nie jesteśmy firmą molochem. Cechuje nas wręcz personalne podejście do każdego biznesu, którym się opiekujemy. Perfumy, smartwatch’e, kostiumy kąpielowe, a może części do maszyn budowlanych? Macie do zaoferowania ciekawe i konkurencyjne cenowo produkty. Dobrze było was poznać, ale możecie być przekonani, że poznamy się jeszcze bliżej: przy przygotowywaniu aukcji, budowaniu nowej wersji językowej e-shopu, rozwiązywaniu problemów waszych klientów, optymalizowaniu kont, czy w końcu przy samych wysyłkach. Wierzymy, że nasz kontakt nie urwie się na “poproszę o ofertę”.

Czas płynął szybko. Ze zdziwieniem zorientowaliśmy się, że za moment koniec imprezy. Gdzieś obok przemknął Liroy. Na sąsiednim stoisku trudno było dostać się do Damiana Wiszowatego z Gonito. Tym razem nie udało się zdobyć autografu i choć chwilę pogadać o codziennych bolączkach Amazona.

Z pewnością wrócimy. Nie tylko na kolejne Targi eHandlu, ale także do tych wszystkich rozmów, które rozpoczęliśmy w Expo Kraków.

Wierzymy, że nasz kontakt nie urwie się na “poproszę o ofertę”.

Dzięki, że byliście z nami!

Read more

Gepard na Targach eHandlu 2019 w Krakowie


Kto z Was się wybiera? Spotkacie nas na stanowisku C3.7  – dokładnie tu:

https://targiehandlu.pl/gepardlogistic,c,1288

Choć nasza drapieżna nazwa na to wskazuje, naprawdę nie gryziemy 🙂 Przyjdźcie porozmawiać o tym, co możemy zrobić dla waszego biznesu w Niemczech i Czechach. Porozmawiajmy o tanich, szybkich przesyłkach, które dotrą na czas do zadowolonych klientów. Podyskutujmy o problemach na jakie natrafiacie przy rozszerzaniu działalności i rozpoczynaniu przygody ze sprzedażą zagraniczną. Będziemy słuchać uważnie – wasze biznesowe historie, mogą stać się częścią historii Geparda. Poznajmy się lepiej, zacznijmy wspólnie waszą ekspansję…

Będą na was czekali nie tylko nasi przemili i kompetentni pracownicy, ale także orzeźwiająca niespodzianka z polsko-czesko-niemieckiego pogranicza…Gwarantujemy naprawdę udany networking.

My z niecierpliwością czekamy na spotkanie z Wami, a także z innymi uczestnikami krakowskich targów: Damianem Wiszowatym z Gonito, czeską platformą Mergado, czy Piotrem Urbaniakiem z Traffic Trends.

Spotkajmy się 17 kwietnia w EXPO Kraków.

Read more
 • 1
 • 2