Zmiany wejdą w życie od 1 lipca 2020. Niemiecki rząd chce pobudzić popyt wewnętrzny w czasie dekoniunktury związanej z pandemią koronawirusa. Zmienione stawki mają obowiązywać do końca roku. Dowiedz się więcej, szczególnie jeśli sprzedajesz na Amazon i eBay.

Niemcy wprowadzają nowe stawki VAT

Kryzys związany z pandemią koronawirusa dotknął dotkliwie największą gospodarkę europejską. Niemiecki rząd nie czeka i robi wszystko, by w drugiej połowie roku rozpocząć proces uzdrawiania ekonomiki. Statystycy zbadali, że najgorszy dla niemieckiej gospodarki był kwiecień. Produkcja przemysłowa, w porównaniu z rokiem ubiegłym, spadła o ponad 25 proc. To najgorszy wynik historii.
Najbardziej ucierpiał przemysł motoryzacyjny, odzieżowy i chemiczny. Nikogo nie powinno to cieszyć. Negatywne skutki zapaści tak potężnej gospodarki, będą miały wpływ na sytuację w Europie i na świecie. Pamiętajmy, że w przyszłym miesiącu, w trakcie bezprecedensowego kryzysu, Niemcy przejmą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Rząd w Berlinie obniża stawki VAT z 19 do 16 proc. i z 7 do 5 proc., co daje duże nadzieję na stopniową poprawę koniunktury, która może być zauważalna już w drugiej połowie roku i na początku roku następnego. W Niemczech będzie taniej. Rząd Angeli Merkel liczy, że to pobudzi konsumpcję. Niemiecka tarcza antykryzysowa zakłada też pomoc dla gmin, małych i średnich przedsiębiorstw, kolei. Rynek motoryzacyjny rozruszać ma specjalna dopłata do aut elektrycznych. Obywatele Niemiec mogą też liczyć na jednorazowe premie na dziecko, w wysokości 300 euro.

Nowe stawki VAT w Niemczech – jesteśmy na to gotowi

W tym momencie nie mamy wiadomości o tym, by zmiany w stawkach VAT od 1 lipca spowodowały dodatkowe obowiązki dla tych, którzy już sprzedają aktywnie na niemieckim rynku. Wszyscy ci sprzedawcy wiedzą, że w związku ze zmianami dotyczącymi niemieckich ustaw podatkowych, każdy sprzedawca powinien dostarczyć Amazonowi i eBay certyfikat podatkowy F22 (German tax certificate). Dowiecie się więcej z tego tekstu. Rejestracja do VAT jest jak najbardziej obowiązkowa, sama wysokość stawek to już kolejny czynnik. Oczywiście będziemy informowali o wszystkich nowościach, które w ramach strategii antykryzysowych, mogą przyjść do głowy członkom niemieckiego rządu.

W naszym systemie Gepard, do którego dostęp zapewniamy klientom prowadzącym z nami sprzedaż w Niemczech, zmiana stawek jest dziecinnie prosta. Śmiało możemy powiedzieć, że już teraz, zanim zmiany wejdą w życie od 1.07.2020, jesteśmy na nie gotowi. Wystarczy rzut oka, żeby stwierdzić, że w rzeczywistości chodzi o kilka kliknięć, przy generowaniu dokumentów sprzedażowych.

Wchodzimy do zakładki Księgowość i przechodzimy do Ustawień. Następnie klikamy w edycję
Wystarczy wprowadzić stawkę VAT i kliknąć Zapisz. Gotowe !

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy właśnie teraz, w czasie kryzysu, chcą skorzystać z szans, jakie daje e-commerce i sprzedaż za granicami kraju.