Skip to main content Skip to search
Sukces na Amazon

Sprzedaż na Amazon – jak osiągnąć sukces?

Co musisz zrobić, żeby być mocnym graczem na Amazon?

I jak na każdym z etapów możemy pomóc…

Masz genialny produkt? Wcale nie musisz. Wystarczy, by ten produkt był po prostu dobry. Nie zmieni oblicza marketingu, nie jest sezonową modą, raczej nie będą się z nim fotografowali influencerzy, ale za to jest to przedmiot w dobrej cenie i jakości, który chętnie kupią ludzie, także poza granicami naszego kraju?

Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi TAK, to czas wypłynąć na szerokie wody i wejść z nim na Amazon.

Dobrze przygotuj content

Sprzedawanie w Internecie ma to do siebie, że nie masz szansy na taką samą interakcję z klientem, jak w realu. Materiały marketingowe muszą być na najwyższym poziomie. Bez tego nie jesteśmy w stanie stworzyć pięknych szablonów i wystawić atrakcyjnych wizualnie aukcji. Zdjęcia, grafiki (np. z dokładnymi wymiarami), opisy (tłumaczenia opisów są po naszej stronie), odpowiednio dobrane słowa kluczowe, wizualizacje, zdjęcia aranżacyjne (kilka fotek na białym tle, to zdecydowanie za mało). Wszystko rzecz jasna dobrej jakości, świeże i atrakcyjne. W Gepardzie wystawiamy za ciebie aukcje na Amazon.de. Pamiętaj – nawet najbardziej trywialny i oczywisty produkt, klient kupuje oczami.

Regulamin Amazon na wyrywki

Wszystkie case study, pokazujące niesamowite sukcesy na Amazonie, pokazują dobitnie, że doskonała znajomość regulaminu to podstawa. Poznaj środowisko Amazon, bez wiedzy nie jesteś w stanie osiągać najlepszych wyników sprzedażowych. A zestaw zasad na Amazonie, wcale nie należy do najłatwiej przyswajalnych. Jesteśmy tu dla ciebie, by od pierwszych kroków wyjaśniać wszystkie zawiłości, przedstawiać zagrożenia, informować o nowościach. Sami uczymy się każdego dnia. O każdej porze dnia i nocy można nas egzaminować. Na Amazonie trzeba być przygotowanym zawsze, a niewiedza nie zwalnia od odpowiedzialności.

Kto pogalopuje z paczką?

Masz produkt, masz piękną prezentację tego produktu, ale kto go dostarczy do szczęśliwego klienta końcowego? Dlaczego nie skorzystać z punktu, który znajduje się na zachodniej granicy, w Zgorzelcu? Mowa o naszym magazynie, skąd nasi klienci wysyłają swoje paczki w ramach Amazon.de, eBay.de i innych kanałów sprzedażowych. Na Amazonie czas dostarczenia przesyłki jest niczym fetysz. 95% dostaw zawsze na czas, wskaźniki są nieubłagane: mogą nas wywindować lub pogrążyć. Jesteś gotowy by sprostać wyzwaniom logistycznym? My – jak najbardziej tak.

My nie bierzemy wolnego od Amazon, nie da się

Obsługa klienta na Amazon trwa non stop. 365 dni w roku. Dodatkowo w myśl zasady, że klient ma zawsze rację, bo to on, tak naprawdę tworzy Amazon i buduje jego popularność, tym samym także potencjalną popularność Twojego produktu i sukces Twojego biznesu. Obsługę w języku niemieckim na Amazon.de bierzemy na siebie. Poświęciliśmy cały dodatkowy wpis na naszym blogu, by wyjaśnić, jak kluczowy jest to aspekt w budowaniu swojej pozycji na Amazon. Dowiedz się więcej…

OBSŁUGA KLIENTA NA AMAZON

Po co mi rejestracja marki w ramach Amazon Brand Registry?

Szerzej pisaliśmy o tym TU. Warto zajrzeć, by poznać zalety programu, który swoim zasięgiem obejmuje, tylko sprzedawców, którzy zarejestrowali swoje marki. To nie tylko ochrona przed nieuczciwą konkurencją, ale także dodatkowe narzędzia sprzedażowe, które pozwolą wejść na zupełnie inny poziom w prezentowaniu i reklamowaniu produktów.

Co się liczy na Amazon, czyli droga do sukcesu sprzedażowego:

 • dobry produkt, który zarówno jeśli chodzi o jakość, jak i cenę, charakteryzuje się stałością – Amazon “lubi to”! Nie ma wahnięć i dodatkowych kombinacji. Amazon jest zadowolony, ponieważ ma stałą prowizję od naszej dobrej sprzedaży.
 • efektywny magazyn i sprawdzone rozwiązania logistyczne: wysyłki są robione w terminie. Przypominamy, że 95% dostaw zawsze musi być na czas, ale mierzymy jeszcze wyżej!
 • pojawia się mało zwrotów: bo towar jest dobrze opisany, przedstawiony, a jego jakość nie spada. W przypadku małych problemów obsługa klienta szybko i skutecznie gasi pożar, nie ma roszczeń od kupujących.
 • dochodzą wciąż dobre opinie, z których korzystają następni klienci. Otwiera się ścieżka do produktu BEST SELLER.

Można powiedzieć, że sukces w każdym wyżej wymienionym aspekcie, tylko sprzedaż nakręca. Amazon lubi i wspiera dużych sprzedawców, a więc kiedy twoja sprzedaż wzrasta, możesz być spokojny, że przetrwasz wszelkie zawirowania, związane z wyzwaniami ze strony wymagających klientów i samej platformy. Nikt nie mówi, że da się to osiągnąć bez determinacji i ciężkiej pracy. Ale w tym procesie, możesz mieć nas na pokładzie. Na każdym etapie, od początku do końca.

Read more

Sezon świąteczny na czeskich porównywarkach cenowych

Sprzedajecie w Czechach, korzystając z czeskich porównywarek cenowych? Musicie być przygotowani na świąteczne szaleństwo.

Dla tych, którzy ze swoim e-shopem weszli na porównywarkę Heureka, Zboží, Favi i inne, zmiany sezonowe nie powinny być zaskoczeniem. Ci, którzy tego nie pilnują, zorientują się pewnie dość szybko, patrząc na zmniejszającą się (gwałtowniej niż zwykle)zasobność portfela.

Świąteczna gorączka po czesku

Czesi zaczynają kupować prezenty świąteczne dość szybko, bo już we wrześniu. Przygotowane są na to czeskie porównywarki cenowe, o czym za chwilę. Na ulicach Pragi i innych dużych miast, reklamy zachęcające, by o prezenty zadbać nieco wcześniej, niż zwykle, pojawiają się tuż po rozpoczęciu roku szkolnego. Tacy potentaci jak Mall.cz, czy Alza.cz, zachęcają swoich klientów do większych zakupów, już od października. Dają ciekawe rekomendacje, a przede wszystkim proponują obniżki. Pierwszym szczytem sezonu zimowego, będzie zbliżający się Black Friday, a po nim nadejdą 3 tygodnie prawdziwej gorączki. Czesi wydawali w tamtym roku na prezenty średnio po 6 137 CZK (1023 PLN), notując przy tym wzrost o 20% w stosunku do 2017 roku. W tym roku można się spodziewać, że Dzieciątko Jezus, które u naszych południowych sąsiadów przynosi prezenty, będzie jeszcze hojniejsze.

Sprzedaż w Czechach: warto wykorzystać sezon świąteczny

Warto też dobrze się przygotować. Odpowiednio wcześniej zrobić audyt e-shopu, sprawdzić stany wszystkich produktów, zapewnić większe moce przerobowe i jak najlepsze działanie logistyki. Czesi lubią otrzymać gwarancję, że ich produkt zostanie dostarczony przed pierwszą gwiazdką. Tego typu zapewnienie – GARANCE dodání do Vánoc – uspokaja klienta i może mieć wpływ na decyzję zakupową. Trzeba jednak wywiązać się z tej obietnicy. Gwarantujemy szybkie przesyłki do Czech i wiemy jak spełnić oczekiwania wymagających klientów. A takich przed świętami nie brakuje.

Porównywarki cenowe w Czechach podnoszą ceny reklamy CPC

Jeśli sprzedajemy nasze produkty na czeskich porównywarkach cenowych, musimy być przygotowani na wyższe ceny za reklamę CPC (cost per click – koszt za kliknięcie) i odpowiednio dostosować ustawienia swoich kampanii. Porównywarka Zboží.cz sezonowy cennik wprowadziła już 1 października, szczegóły tu: https://blog.seznam.cz/2019/09/zbozi-cz-na-sezonu-upravuje-cenu-prokliku/ Minimalne ceny za “przeklik” podskoczyły o 10%, a świąteczny okres potrwa aż do końca stycznia 2020. Dodatkową nowością jest wprowadzenie nowej kategorii cenowej 10 000 CZK.

Porównywarka Heureka.cz również podnosi ceny w modelu CPC, ale uczyni to dopiero od 1 listopada 2019. Tu sezon potrwa o miesiąc krócej, za to ceny podskoczą od razu o 25 %. Okres świąteczny, tak jak w przypadku Zboží.cz, potrwa aż do 31 stycznia 2020. Więcej o zmianach na Heurece: https://sluzby.heureka.cz/napoveda/cenik-prokliku/

Bez porównywarek się nie da – nie tylko w święta

Porównywarki cenowe są podstawowym kanałem sprzedaży w Czechach. Naszych klientów uczulamy, by zacząć przygotowania do ekspansji na Czechy, właśnie od przygotowania czeskiego e-shopu. Klienci porównywarek przechodzą bezpośrednio z porównywarki do danego sklepu internetowego, a więc bez czeskiej wersji językowej się nie obędzie. Heureka i zbozi.cz to potentaci na rynku czeskim. Porównywarki te generują odpowiednio 53% i 42% ruchu zakupowego. Dla Czechów zakupy poprzez porównywarki, są tak oczywiste, jak dla Polaków zakupy na Allegro.

Naszym klientom zapewniamy kompleksową pomoc na etapie tłumaczenia oferty, przygotowania czeskiej wersji sklepu. Wprowadzamy następnie dany sklep na porównywarki cenowe, aktywnie wspieramy sprzedaż, nie tylko w początkowym okresie. Choć dla wielu polskich sprzedawców, czeski rynek e-commerce może być zaskakująco kłopotliwy, jesteśmy tu po to, by aktywnie asystować w stawianiu pierwszych kroków. Jeśli macie świetny produkt, który mógłby do południowych sąsiadów trafić pod choinkę, nie zwlekajcie, bo sezon świąteczny już trwa!

Read more
sprzedaż na Amazon

Sprzedaż na niemieckim Amazon. Obsługa klienta to podstawa!

Dlaczego tak ważna jest obsługa klienta na niemieckim Amazon? W Gepardzie zawsze to podkreślamy. Jesteśmy na pierwszej linii frontu, prowadząc kompleksową obsługę klienta. Ten tekst, to wynik naszych doświadczeń, które zbieramy każdego dnia, 365 dni w roku.

Czy kogoś, kto na poważnie myśli o ekspansji poza granice kraju, trzeba jeszcze przekonywać, że wejście na Amazon.de ma sens? Jeden z głównych powodów: niemiecki Amazon notuje 62% udziału w obrotach całego rynku naszych zachodnich sąsiadów. Wciąż patrzycie na ten marketplace z obawami? Możecie mieć sporo racji, bo Amazon to bardzo wymagające środowisko. Warto być doskonale przygotowanym. Wierzymy, że ten tekst pomoże rozwiać wasze wątpliwości. Chcemy opowiedzieć o tym, dlaczego obsługa klienta na Amazon jest kluczowa.

Obsługa ciągła – na Amazonie nie ma miejsca na wolne dni w kalendarzu

Obsługa 365 dni w roku. Robimy to za naszych klientów. Nasi pracownicy odpowiadają na wiadomości od klientów Amazon także w soboty, niedziele, święta. Zamówienia weekendowe poczekają z wysyłką do poniedziałkowego poranka, z tym nie ma problemu. Ale komunikacja z klientami musi trwać non stop i żadne oprogramowanie za nas tego nie wykona. Innymi słowy: żaden algorytm, nie jest w stanie zastąpić człowieka w takim stopniu, by poziom komunikacji był zadowalający, dla wymagającego klienta Amazon. Czynnik ludzki wciąż jest tu kluczowy. Wymogi wobec sprzedawców są wysokie, a wyniki mierzone. Jeśli nie spełni się wymagań, a statystyki spadną, grozi nam nawet zamknięcie konta. Wskaźniki, wskaźniki…z nimi trzeba wejść w ścisły związek.

Nie wystarczy, że masz genialny produkt

Opisy na Amazon muszą być perfekcyjnie przygotowane i odpowiadać rzeczywistości. My tłumaczymy je na język niemiecki i wystawiamy za was aukcje. Zalecamy rejestrację marki i narzędzia jakie daje Amazon Brand Registry (KLIKNIJ), by opisy i prezentację produktową, podnieść na jeszcze wyższy poziom. To również forma komunikacji z klientem. Od tego właśnie miejsca, w szerokim rozumieniu tego słowa, rozpoczyna się obsługa kupującego.

Prokonsumencka postawa w wersji hard

Klient nasz pan…Tak jak w kabarecie Ani Mru Mru. Od wielu lat trochę walczy się z tym podejściem. Czy aby taki z niego pan i władca? Czy w każdym momencie? Amazon podchodzi dość dosłownie do tej zasady. Klient ma zawsze rację. Tak już przyjęli w Amazonie i kto chce z tym dyskutować, szybko przekona się, że nie warto. 100% zadowolenie klienta to podstawa.

Trzeba uświadomić sobie, że Amazon daje użytkownikom naprawdę wiele przestrzeni do roszczeń i bycia niezadowolonym z transakcji. Od sprzedającego wymaga się perfekcji. Z wszystkimi sytuacjami trzeba sobie radzić. Drobny defekt, towar – w mniemaniu kupującego – choć trochę niezgodny z opisem, czy nawet przyjazd kuriera, kiedy klienta nie ma w domu. Na nie wszystko mamy realny wpływ, ale będziemy postawieni w sytuacji, kiedy trzeba zareagować. Szybko i sprawnie. Praktycznie wszystkie reklamacje na Amazon są rozstrzygane na rzecz klienta. Ale jesteśmy tu dla was, by w sprawach dyskusyjnych, reagować, apelować i starać się zmienić niekorzystny bieg wydarzeń.

Sama sprzedaż towaru na Amazon to tylko początek

Czego ode was ten wymagający, niekiedy wręcz roszczeniowy klient może oczekiwać? Śpieszymy z odpowiedzią:

Może być niezadowolony z towaru i będzie chciał go zwrócić. Ma na to 30 dni, a koszty zwrotu pokrywa sprzedający. Na niemieckim Amazon nosi to wdzięczną nazwę Rücksendeantrag. To najczęściej uruchamiana procedura.

Klienci korzystają też tzw. A-Z Garantie – roszczenia gwarancyjnego. W tym przypadku chodzi już zwykle o klientów, którzy mają większą świadomość i chcą korzystać z procedury rozszerzonej. Wierzymy, że nie będziecie chcieli dopuścić do takich sytuacji jak: brak kontaktu ze strony sprzedającego, wadliwy towar, bądź towar niezgodny z opisem. Podstawą do roszczenia może być nawet późna dostawa towaru, która przekroczyła 2 dni kalendarzowe. Warto podkreślić sprawy adresu zwrotów na terenie Niemiec (my taki adres naszym klientom zapewniamy). Jego brak, również może dać zielone światło do rozpoczęcia A-Z Garantie. Słowem: nikt nie chce odsyłać towaru poza granice swojej ojczyzny. Odpowiedzią na A-Z Garantie są apelacje, które wykonujemy dla naszych klientów, w celu ostatecznego zakończenia roszczenia. Robimy wszystko, by zarówno sprzedający, jak i kupujący był zadowolony.

W pogoni za pięcioma gwiazdkami – opinie na Amazon.de

Klient może wystawić nam negatywną opinię. Feedback będzie widoczny dla innych użytkowników i nasza sprzedaż spadnie. Jak to w życiu: nie zawsze będzie 5 gwiazdek, czasem 3, w skrajnym przypadku nawet mniej. Nie jest tak, że zła recenzja kończy sprawę. Kiedy uważamy, że negatywna opinia jest nieuprawniona, warto poświęcić czas na spokojny kontakt z kupującym. Możemy poszczycić się sukcesami w mediacjach pomiędzy naszym klientem – sprzedającym na Amazon.de, a kupującymi. Wszystko zależy od zasadności negatywa i indywidualnego podejścia do każdego z kupujących. Wyczucie sytuacji, rozpoznanie z kim mamy do czynienia, zmysł dyplomacji, jest kluczem do sukcesu. Ważne jest, by sporne sprawy rozwiązywać od razu i na spokojnie, dopiero w beznadziejnych sytuacjach prosić o interwencję Amazona. Dobry sprzedawca potrafi się dogadać, bez potrzeby ingerencji “wyższych instancji”, choć i taka pomoc bywa potrzebna. Klient może też wystawić złą recenzję na karcie produktu. Z tymi walczy się zazwyczaj znacznie trudniej, szczególnie kiedy są ogólnikowe (np. “towar wadliwy”), ale tu wyjście z kryzysu też jest możliwe.

Bez pogaduszek – w Amazon wszystko musi być na papierze

Kontakt telefoniczny na Amazon jest zabroniony, cała komunikacja z klientem odbywa się poprzez platformę, dzięki temu wszystko jest na papierze. W każdej chwili możemy przedstawić nasze starania w rozwiązaniu sporu. Chodzi o ograniczenie możliwego wpływania na decyzję klientów. Znacznie łatwiej byłoby zadzwonić. Wierzcie nam – nasi pracownicy byliby w tym świetni, ale to niemożliwe. Tego typu praktyki skończyłby się zawieszeniem, zablokowaniem lub ostatecznym usunięciem konta z Amazon. Jesteśmy tu także po to, by was przed tym ostrzegać. Jeśli będziecie działać zgodnie z regulaminem Amazon, chociaż wydaje się on czasami bardzo srogi, możecie spać spokojnie.

Niemiecki Amazon – czy jesteś na to gotowy?

Trzeba zadbać o wszystko: towar bez defektów, dostarczenie towaru na czas (Amazon wymaga wprowadzania numerów listów przewozowych), kontakt z klientem 365 dni w roku (odpowiedź do 24 godzin, a najlepiej od razu)…Do tego papierkologia, jak sprawy VAT – dokumenty muszą się zgadzać.

Służymy pomocą – z pewnością to nie ostatni wpis o niemieckim Amazonie. Wciąż się uczymy – trzymamy rękę na pulsie, byś wiedział o wszystkich aktualnościach, kiedy do nas dołączysz. Nie straszymy – przedstawiamy realne wymagania i proponujemy profesjonalne wsparcie. Jesteśmy “reprezentantami” naszych klientów na Amazon.de (czy eBay.de) i dbamy o ich biznesy, jak o własne. I piszemy to z dumą.

Read more
Amazon Brand Registry

Amazon Brand Registry. Wszystko, co musicie wiedzieć o ochronie swojej marki na Amazon

Program ten chroni Twoją markę przed działaniem nieuczciwej konkurencji, ale także wspiera sprzedaż. A więc nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też wyższa konwersja. To co sprzedawcy lubią najbardziej!

Amazon Brand Registry. Jesteśmy pewni, że gdzieś już słyszeliście tę nazwę. Co raz częściej przedsiębiorcy, marketingowcy, mniejsi i więksi sprzedawcy, dyskutują o zaletach tego rozwiązania na Amazon. Zastanawialiście się może nad sensem rejestrowania własnego znaku towarowego? A może to właśnie informacja o takim programie na Amazon, sprawiła, że zaczęliście na poważnie myśleć, o korzyściach z tego płynących? Jest ich wiele. W tym wpisie szerzej przedstawiamy Amazon Brand Registry.

Co to właściwie jest Amazon Brand Registry?

To program stworzony dla właścicieli marek produktowych (znaków towarowych), dzięki któremu mogą oni zarejestrować swoją markę na Amazon, w sposób akceptowany przez tę platformę. Ale to nie wszystko. Dzięki temu zyskujemy szereg narzędzi do ochrony i promowania naszej marki, włącznie z lepszą widocznością naszych ofert.

Do programu Amazon Brand Registry mogą przystąpić, tylko ci sprzedawcy, którzy zarejestrowali swój znak towarowy. Nie można do programu wprowadzić marki, która nie jest formalnie chroniona. WAŻNE: marki zarejestrowane w Urzędzie Patentowym RP, nie zostaną zakwalifikowane do programu Amazon Brand Registry. Dostąpią tego tylko marki zgłoszone do European Union Intellectual Property Office (EUIPO).

Rejestrujemy markę, a następnie zastrzegamy ją w Amazon, a konkretnie przedstawiamy numer rejestracji marki. Operacji dokonujemy z poziomu panelu Amazon Seller Central w języku angielskim lub niemieckim. Nasza rada: jeśli do konta głównego przypisane są inne konta np. dla pracowników firmy, warto rejestrację zainicjować z konta głównego, by nie wpaść w pułapkę późniejszych upoważnień do przeprowadzenia procedury.

Co zyskuję dzięki Amazon Brand Registry?

Dobre pytanie. Korzyści jest wiele, wybraliśmy dla Was te najważniejsze.

 • chronisz swoją markę, możesz w łatwy sposób zgłosić naruszenia i nieuczciwą konkurencję, a także filtrować potencjalne naruszenia po nazwie produktu, numerze produktu, adresie URL, czy nawet zdjęciach.
 • korzystasz z pomocy specjalnego zespołu Amazon, do walki naruszeniami prawa – czas oczekiwania na rozpatrzenie skargi to teraz zaledwie kilka godzin.
 • w końcu masz bezpośredni wpływ na stronę swojego produktu, jego tytuł, opis, zdjęcia prezentujące produkt – ci, którzy cierpieli z powodu ograniczeń, w końcu rozwiną skrzydła przy prezentowaniu swojego portfolio, będą też mogli korzystać z innego formatu reklam
 • pozostańmy przy kwestiach wizualnych: Amazon dla właścicieli marek udostępnia kolejny program – Enhanced Brand Content, gdzie można już naprawdę wiele zmienić w ofertach produktów, dodać filmy, grafiki, słowem podnieść atrakcyjność swojej oferty, na zupełnie inny poziom.
 • dzięki programowi Early Reviewer Amazon zachęci kupujących do wystawiania opinii na temat twoich produktów, w zamian oferując karty podarunkowe – im więcej (pozytywnych) opinii, tym lepiej
 • algorytm Amazon inaczej podchodzi do właścicieli marki przy “zdobywaniu” Buy Boxa – szczególnie, kiedy ten sam produkt proponuje więcej sprzedawców – cieszysz się po prostu większym zaufaniem platformy.

Wszystkie te czynniki mogą diametralnie zmienić Twoją sprzedaż na Amazonie. Większa sprzedaż to też większe wyzwania logistyczne. I tu pojawia się Gepard Logistic.

Co możemy dla Was zrobić?

Na koniec zawsze o to pytamy…

Jeśli mowa o rejestracji marki, chętnie przekierujemy Was do sprawdzonych kancelarii, z którymi współpracujemy. Poprzez uczestnictwo w programie Amazon Brand Registry, możecie znacząco poprawić swoją sprzedaż. Jesteśmy idealnym partnerem do realizacji modelu FBM – Fulfillment by Merchant. Z nami nie musisz zdawać się na łaskę i niełaskę Amazon. Możesz wziąć sprawy w swoje ręce i wysyłać swoje produkty z naszego magazynu w Zgorzelcu, usytuowanego na granicy z Niemcami. Z dumą zawsze podkreślamy, że realizujemy też wymagające, choć dające wiele satysfakcji, wysyłki Amazon Prime.

Jeśli obawiasz się, że przy FBM musisz zadbać również o obsługę klienta w języku obcym, trafiłeś w dobre miejsce. Prowadzimy pełną obsługę klienta w języku niemieckim. Zwroty, reklamacje, codzienny kontakt z klientami Amazon (czy eBay), nawet w weekendy i święta, tłumaczenia i wystawianie aukcji – wszystko to oferujemy w ramach naszych usług.

Zadbaj o swoją markę już dziś i razem z nami podbij Amazon.

Read more
Dlaczego warto skorzystać z rozwoju e-commerce w Czechach

Czeski rynek e-commerce rośnie najszybciej w Europie

Kolejny powód, by przemyśleć ekspansję swojego biznesu i podbić rynek południowych sąsiadów razem z nami.

Informacje te płyną w świat dzięki raportowi 2019 Global Payments Trend Report. Oczekuje się, że wzrost w Czechach utrzyma się mniej więcej na 16%. Na drugim miejscu są Włochy (14%), Hiszpania (13,5%) i Norwegia (13%). Czesi pokochali też kupowanie przez smartfony, z 54% utrzymują się nawet przez Wielką Brytanią (51%).

Czesi są też europejskim liderem jeśli chodzi o liczbę e-shopów, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Ich liczba wzrosła do 40 100 i wciąż rośnie. Na czeskim rynku dominują lokalni gracze, a jedynym podmiotem zagranicznym wśród pierwszej 5-ce jest chiński AliExpress.

Skąd tak wielka ilość rodzimych sklepów internetowych?

Republika Czeska ma uprzywilejowaną pozycję w dziedzinie handlu elektronicznego w całej Europie. Przyczynia się do tego kilka czynników. Przede wszystkim prowadzenie sklepu internetowego to stosunkowo łatwa branża, w której prawie każdy może prowadzić działalność bez dużej wiedzy i potrzeby większych inwestycji. Jest to również jeden z powodów, dla którego liczba sprzedawców internetowych rośnie tutaj tak szybko. Wiele osób zakłada sklep internetowy równolegle ze swoją pracą, mając nadzieję, że dzięki temu się uniezależnią.

Miroslav Uďan, Shoptet dla tyinternety.cz

Można powiedzieć, że Czesi wciąż kupują dość “budżetowo”. Wystarczy spojrzeć na średnią wartość koszyka. 737 euro rocznie może wyglądać blado, w porównaniu z ponad 2.5 tys. euro europejskiej średniej. Czesi mogą być jednak dumni z organizacji swojego rynku e-commerce.

Jeśli dodać szeroką gamę opcji płatności, Czesi są dobrze zmotywowani do zakupów online, co pomaga w rozwoju branży. W końcu, jeśli połączysz pocztę, wszystkie oddziały
Zásilkovna i Uloženka, w tym różnie wyspecjalizowane skrzynki na przesyłki, szczególnie w Pradze, z przesadą można powiedzieć, że na każdej ulicy jest jeden punkt wydawania przesyłek. Jeśli Ci to nie odpowiada, możesz dodatkowo zapłacić za dostawę do domu.

Miroslav Uďan, Shoptet dla tyinternety.cz

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o czeskim rynku e-commerce tu najnowszy raport w całości. Także i my chętnie odpowiemy na wszystkie pytania związane z wejściem na czeski rynek. Nie zwlekajcie i wykorzystajcie sprzyjające warunki dla swojego biznesu. Ahoj!

Read more
 • 1
 • 2