Sprzedawcy, których chcemy przekonać do wejścia na Amazon, bardzo często zadają nam pytania: jaka jest różnica między Amazon FBM i FBA? Jak się stać sprzedawcą Prime? Co może przynieść większe korzyści dla mojego biznesu?

FBA czy FBM – poznajmy podstawowe pojęcia

FBM – Fulfillment by Merchant / na niemieckim Amazon: Versand durch Händler. W tym przypadku Amazon jest tylko platformą pośredniczącą w sprzedaży waszego produktu, tak jakbyście sprzedawali produkt na Allegro, czy w innym miejscu. To sprzedawca odpowiada za wysyłkę towaru do klienta, zajmuje się także zwrotami. Odpowiedzialność duża – owszem, ale przy FBM macie pełną kontrolę.

FBA – Fulfillment by Amazon / na Amazon.de – Versand durch Amazon: wysyłacie swój towar na magazyn Amazon, a Amazon zajmuje się całym procesem. Pakuje towar, wysyła go do klienta, zajmuje się zwrotami, rozwiązuje wszystkie problemy dotyczące przesyłek. Sprzedając metodą FBA uzyskujecie automatycznie logo Prime. O tym programie przyjdzie nam jeszcze za moment powiedzieć.

A może trzecia droga na Amazon?

Seller-fulfilled Prime lub na niemieckim Amazon – Prime durch Verkäufer. Ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą zachować kontrolę nad wysyłką i wszystkimi procesami z nią związanymi, a jednocześnie korzystać z udogodnień Prime. Przygotowujemy przesyłkę i przekazujemy ją kurierowi Amazon, a nasze produkty otrzymują logo Prime (tak jak w przypadku FBA). Potencjalny klient, używając filtra “tylko produkty Prime”, znajdzie naszą aukcję. 

Kupującym użytkownikom Prime, wraz z innymi benefitami, daje gwarancję szybkiej i bezproblemowej dostawy. Stąd też obowiązki, jakie musi spełnić sprzedający w ramach Prime durch Verkäufer. O wymaganiach poniżej. 

Prime durch Verkäufer – jakie wymagania muszę spełnić?

Przede wszystkim trzeba posiadać status Professional na Amazon oraz magazyn w Niemczech. Udział w programie możesz wziąć tylko wtedy, kiedy jesteś w stanie zapewnić wysyłkę przynajmniej 5 paczek dziennie. Autoryzowany przewoźnik, wskazany przez Amazon, odbiera zamówienia codziennie, a subskrybenci Amazon Prime mogą wybrać dostawę 1-dniową lub 2-dniową. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku nie może być mowy o jakimkolwiek zawahaniu ze strony sprzedawcy. Dlaczego? Współczynniki…

Wymagana jest dostawa na czas aż 99% Twoich przesyłek, przy minimalnym poziomie anulowania  zamówień (poniżej 1%). Brzmi niepokojąco? Z naszego doświadczenia wynika, że jest to jak najbardziej do zrobienia. Do tematu Prime powrócimy szczegółowo w kolejnym wpisie, bo to temat rzeka, który jak najbardziej warto zgłębiać.

Po co bawić się w FBM, kiedy Amazon może za mnie zrobić robotę?

Zasadne pytanie, ale przejdźmy do wyjaśnienia kosztów FBA. 

Amazon przedstawi model FBA w jak najlepszym świetle. Że płacisz tylko za te usługi, z których korzystasz: a więc za wysyłkę oraz magazynowanie produktów. Opłata za wysyłkę zależy od: lokalizacji, rodzaju produktu, wymiarów i wagi. Korzystniejsze jest korzystanie z FBA przy standardowych wymiarach produktów, przy czym nasuwa się ważne pytanie: co Amazon uważa za przesyłkę standardową? Waga do 12 kg, długość do 45 cm, szerokość do 34 cm, wysokość do 26 cm. 

Jeśli dysponujemy towarem małym, wszystko zdaje się być w porządku. Za kartę pamięci, ważącą 30 g, zapłacimy za wysyłkę z magazynu Amazon – 2 euro. Za ważący nieco ponad 2 kg toster, zapłacimy niecałe 5 euro. Ale co z przedmiotami cięższymi i większymi, wykraczającymi poza wyśrubowany limit Amazon? No właśnie…

Przy realizacji FBM z naszym udziałem nie płacicie za magazynowanie swoich produktów Amazonowi. W pakiecie PRESTIŻOWYM nie płacicie za przestrzeń magazynową (do 10 palet). Opłata za magazynowanie w Amazon zależna jest od okresu w roku i wielkości produktu.

Obecnie na niemieckim Amazon:

amazon fba niemcy

Dochodzą opłaty za długoterminowe magazynowanie, powyżej 365 dni. Jeśli ktoś tego nie pilnuje, szczególnie przy większych ilościach, musi być przygotowany na dodatkowe, duże koszty.

Macie pełną kontrolę nad swoimi produktami, nikt ich wam nie zutylizuje, jeśli uzna, że karton jest zniszczony i towar nie nadaje się do ponownej sprzedaży. Amazon robi takie rzeczy podczas zarządzania zwrotami i jeszcze za to kasuje. To są dodatkowe opłaty, których nikt raczej dogłębnie nie tłumaczy przy rejestracji. Dodatkowo bardzo ciężko takie szczegóły wkalkulować przy analizie wstępnej, choć kalkulatorów kosztów FBA jest bez liku. U nas nie ominie Cię żadna informacja dotycząca zwrotu, bardzo o to dbamy. Wszystko konsultujemy, a dzięki naszemu systemowi Gepard, masz stały wgląd w sytuację.

Musisz wcześniej przewidzieć (mniej więcej) sprzedaż i z wyprzedzeniem przesłać produkty do Amazona. Działając w ramach FBM masz więcej opcji. Wyobraźmy sobie sprzedawcę oferującego produkt hand-made, który z góry musi zaopatrzyć magazyn Amazon, nie mając szansy, by wypróbować rynek. Dość niekomfortowa sytuacja, prawda?

Miej pełną kontrolę…nad tym, co należy do Ciebie

Każdy dumny, polski sprzedawca, chce sam decydować o tym, które roszczenie klienta uznać. W przypadku FBM macie kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Zdarza się, że Amazon z “automatu” odsyła klientom pieniądze, zanim zdążysz zareagować. Dla Amazona liczy się przede wszystkim dobre imię platformy, a klient zawsze jest na pierwszym miejscu, choćby nawet nie miał racji.

Amazon sam odradza FBA sprzedawcom oferującym większe przedmioty, sezonowe towary, produkty hand-made, czy takie, które posiadają wiele wariantów (np. kolorystycznych). Jeśli naprawdę jesteście zainteresowani tematem, z pewnością widzieliście już masę filmów na YouTube, gdzie ci, którzy osiągnęli sukces na Amazonie, tłumaczą innym jak to zrobić. I powtarzają jak mantrę: jeśli poszukujesz produktów do sprzedaży (np. w Chinach), zadbaj o to, by były małe. Co z tymi, dysponującymi świetnym produktem, który gabarytami przerasta drobne gadżety, czy biżuterię? No właśnie…To dla was jest FBM i usługi takich ludzi, jak my. Nam możecie oddelegować wszystkie zadania związane z logistyką oraz obsługą klienta, a sami zająć się rozwojem swojego biznesu, np. poszukiwaniem nowych produktów. Sprawnie działająca firma zewnętrzna może naprawdę odciążyć sprzedawcę, dać mu więcej przestrzeni na nowe inicjatywy, a przede wszystkim więcej czasu, na cieszenie się życiem.